Meranie hodnôt tlaku krvi

Pridané dňa 19.11.2020 , v kategórii Vyšetrenia
image_pdfimage_print

Choroba vysokého tlaku- hypertenzia je závažným rizikovým faktorom pre vznik srdcovo-cievnych ochorení. Neliečená hypertenzia, často doprevádzaná vysokými hodnotami cholesterolu, môžu vyústiť do invalidizujúcich ochorení ako mozgová príhoda alebo srdcový infarkt.  

Kontroly hodnôt tlakov krvi sú možnosťou, ako sa spolupodieľať na optimálnej liečbe hypertenzie. K správnemu postupu pri meraní je potrebné zachovať týchto pár rád  

1. Používajte spoľahlivý tlakomer – optimálne s umiestnením na rameno.  

2. Posaďte sa a ostaňte chvíľu  v úplnom pokoji. Z merania tlaku si spravte malý rituál, ktorý vykonávajte buď ráno avečer, v rovnakú dennú dobu. 

3Nasaďte si manžetu tlakomera, pokiaľ je možno tak priamo na kožu, jej šírku vždy vyberajte podľa obvodu svojho ramena – úzka alebo príliš široká manžeta výrazne ovplyvňuje výsledky merania 

4Ruku uvoľnite a nehýbte ňou. Skontrolujte, či vám vyhrnutý rukáv zbytočne neškrtí celú ruku. 

5Predlaktie položte na stôl 

6Stlačte tlačidlo pre začiatok merania. Nepohybujte meranou končatinou, nerozprávajte, ale nezabudnite dýchať. Zadržiavanie dychu skresľuje výsledky merania. 

7Nechajte vypustiť manžetu a počkajte približne 3 minúty. Potom tlak zmerajte ešte raz. 

8Zapíšte si priemernú hodnotu oboch meraní 

Z každého merania si zapíšte hodnoty systoly (vyššia hodnota) a diastoly (nižšia hodnota). Ich priemer potom zaznamenajte do tabuľky. 

Tabuľku si môžete stiahnuť v priloženom súbore.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prihlás sa do newslettra a my ťa budeme informovať o novinkách a akciách.